Informace - Teplice

Město Teplice je posazeno do příjemné krajiny mezi Českým středohořím a masivem Krušných hor, pouze 17 km od hranic se SRN, na trase Drážďany – Praha. Z tohoto důvodu jsou hojně využívány k přenocování při delších cestách. Vzhledem k dálničnímu spojení Teplic a Prahy (necelých 90 km) jsou využívány i jako klidné a levné ubytovací místo při výletech do Prahy. Teplice se vymykají charakteru severočeských měst a jsou klidnou oázou jinak průmyslového regionu.

Teplice jsou zejména lázeňským městem, plným zeleně, parků, fontán a příjemných stinných zákoutí. Nález horkých léčivých pramenů je datován již do roku 762. Teplice jsou řazeny mezi nejstarší lázně v Evropě. Léčí se v nich onemocnění pohybového ústrojí, choroby nervové, duševní a cévní. Jejich sláva dosáhla celoevropského rozměru, za což hovoří mnohé slavné osobnosti, které využili léčivosti teplických pramenů. Mezi nejslavnější návštěvníky patřil Goethe, Beethoven, Chopin, Liszt a mnoho evropských panovníků. V tomto období došlo k největšímu rozmachu lázeňství a s tím spojenému rozkvětu hotelů pensionů a restaurací, jejichž počet šel do desítek.

Teplice a blízké okolí nabízejí zajímavou architekturu empírových i secesních staveb, mnoho přírodních i historických pozoruhodností. Historické centrum velmi přitažlivé pro návštěvníky tvoří okolí Zámeckého náměstí, na kterém se nachází sochařský skvost v podobě morového sloupu od Matyáše B. Brauna z roku 1718. Je lemováno budovami katolického a pravoslavného kostela a komplexem zámeckých budov, zahrnujícím i zbytky původního benediktinského kláštera z poloviny 12. Století. Ze zámeckého komplexu vejdeme do rozsáhlého zámeckého parku obklopujícího horní a dolní zámecký rybník.

Město vybudovalo nový plavecký areál se squashovými kurty, k dispozici jsou bowlingové dráhy, tenisové kurty aj. Bohaté kulturní zázemí nabízí divadelní komplex, sály Domu kultury a kina. V Teplicích také sídlí symfonické těleso - Severočeská filharmonie Teplice. Ta obohacuje kulturní život v průběhu celého roku a v letních měsících nabízí své koncerty v lázeňském parku.

Výborné podmínky pro sport a turistiku poskytují okolní Krušné hory a České středohoří. Vodní nádrže s velmi čistou vodou nabídnou příjemné prostředí pro letní rekreaci, horský terén se sjezdovkami různé obtížnosti a upravované běžecké trasy poskytnou vyžití zimním rekreantům. Neobvyklé výhledy z Doubravského vrchu, z Bořně, z Milešovky nebo z Komáří vížky se sedačkovou lanovkou patří k opravdovým zážitkům.

Po roce 1990 dochází v krátkém časovém období ke komplexní rekonstrukci lázeňských domů, které poskytují služby na nejvyšší úrovni. Město věnuje stálou pozornost péči o zeleň i o kulturní vyžití návštěvníků.

Hosté mohou relaxovat v řadě hotelů, restaurací a kavárniček a do jednoho z těchto zařízení si Vás dovolujeme pozvat i my. Další informace najdete na stránkách města Teplice www.teplice.cz